Відомі економісти

Саймон (Семен) Кузнець народився у Харкові. Навчався в реальному училищі, згодом успішно закінчив гімназію і протягом двох років вчився на юридичному факультеті Харківського університету, де на той час викладали економічні дисципліни. Під час навчання працював у відділі статистики Центральної ради профспілок України. В 1921 р. у збірнику «Материалы по статистике труда на Украине» опубліковано його першу статтю — «Денежная заработная плата рабочих и служащих фабрично-заводской промышленности г. Харькова в 1920 г.».
З 1922 р. С. Кузнець жив у США, де продовжив навчання в Колумбійському універси¬теті. В 1926 р. захистив докторську дисертацію на тему «Циклічні коливання: роздрібна й оптова торгівля у США, 1919-25 рр.» З 1927 р. він працює в Національному бюро економічних досліджень. Міжнародне визнання вченому принесли дослідження національного доходу США як одного з найважливіших показників рівня економічного розвитку американського суспільства і матеріального достатку його громадян, а також дослідження національного доходу багатьох країн. У 1930 р. виходить його ґрунтовна праця «Столітня динаміка виробництва та цін», яка викликала широкий резонанс у наукових колах.
Нобелівську премію в галузі економіки С. Кузнецю присуджено «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння як економічної і соціальної структур, так і процесу розвитку». В Україні, на жаль, праці видатного економіста досі майже невідомі.

Відомий американський економіст Роберт Фогель народився 1 ли­пня 1926 р. в Нью-Йорку через 4 роки після того, як його сім’я емігрува­ла з Одеси до США. Свою професійну підготовку він розпочав у Корнелльському університеті, де його наукові інтереси були зосереджені на економіці та історії. Отримавши 1948 р. диплом бакалавра гуманітарних наук, Фогель вступає до Колумбійського університету. Фогель захищає дисертацію 1960 р. і одержує диплом магістра гуманітарних наук. Уже на той час він був відомим у наукових колах як талановитий фа­хівець з економічної історії. Фогель ввів науковий термін “нова економічна історія” (тобто, кліометрика). Результати своїх досліджень Фогель публікує у своїх відомих статтях та книгах: “Нова економічна історія, її визначення і методи” (1966), “Нове тлумачення американської економічної історії” (І97І), “Час на хре­сті: економіка американського рабства ” (1974) та ін. Він показав, як можна використати сучасні методи статистичного аналізу й математичного моделювання для оцінки (а нерід­ко і для переоцінки) історичних подій та їх впливу на майбутнє. Саме за застосування нових економічних методів для вивчення історичних процесів йому й було вручено Нобелівську премію з економіки 1993 р. Від 1981 р. і по цей час Фогель продовжує працювати про­фесором Вищої школи бізнесу Чиказького університету. 1998 р. він був обраний президентом Американської економічної асоціації. Р.Фогель – член Національної ака­демії наук США, Європейської та Американської академій мистецтв і наук.

Американський економіст Пол Ентоні Сэмюэлсон народився в Гері, штат Індіана. У 1935 р., не досягнувши віку двадцяти років, він отримав ступінь бакалавра в Чиказькому університеті, де його вчителями були такі економісти, як Френк Найт, Джекоб Вінер і Генрі Саймонс. Докторську ступінь з економіки він одержав у 1941 р., і водночас за дисертацію його присуджено премію ім. Девіда Уэллса.
Його перша робота, опублікована у 1938 р., стосувалася теорії «розкритої переваги» споживачів. Відповідно до традиційному підходу теорії споживачів, люди «максимизируют корисність» (прагнуть домогтися найбільшого задоволення власних потреб), що вони купують будь-які товари або ж послуги. Цією теорією Сэмюэлсон відкрив дорогу важливим новим положенням теорії індексів цін й вимірювання національного дохода.
Книжка Сэмюэлсона «Основи економічного аналізу», опублікована у 1947 р. з урахуванням його докторську дисертацію, виявилася однією з значних економічних творів ХХ століття. Вона послужила міцної підвалинами основного потоку економічної теорії.
У 1970 р. Сэмюэлсон отримав Премію пам'яті Нобеля з економіки «за наукову працю, розвиваючу статичну і динамічну економічну теорію яка зробила внесок у збільшення рівня аналізу, у області економічної науки».

Немає коментарів:

Дописати коментар